Jeu des marteaux
Jeu des marteaux
Jeu des marteaux
press to zoom
Jeu des marteaux
Jeu des marteaux
press to zoom
Jeu des marteaux
Jeu des marteaux
press to zoom

JEU DES MARTEAUX

 

Hra Jeu des marteaux pochází z oblasti severní Francie. Je také známá pod jménem Knopperball nebo Hamertjesspel v Belgii. Hraní kulečníku či billiáru bylo dlouho vyhrazeno pouze aristokracii, v devatenáctém století se však hraní stalo velmi populární i mimo šlechtické kruhy a zrodila se myšlenka přenést tehdejší hru, "pozemní billiár”, na stůl. Variant základní hrací desky bylo mnoho, tvar mohl být čtvercový, kruhový, šestiúhelníkový, smíšený s číslovanými otvory, s látkovými, nebo dřevěnými kapsami. Hra Jeu des marteaux je jednoduchá hra pro čtyři hráče.

 

PRAVIDLA HRY

 

Stojí proti sobě čtyři hráči. Každý z nich brání dvě branky pomocí kladívka a snaží se kuličku odrazit do branky svých protihráčů. Pokud padne branka, kulička se vyndá a umístí na střed hrací desky k novému kolu.

První, kdo obdržel pět branek, ze hry odstoupí a jeho branky se uzavřou pomocí záslepek dodávaných se hrou. Ve hře zůstávají tři hráči. Druhý hráč, který obdrží pět branek, také odstoupuje ze hry a pomocí záslepek se uzavřou branky tak, aby zbývající dvojice branek ležely proti sobě. Zbývající dva hráči hru dohrávají, dokud jeden z nich nedosáhne celkového počtu pěti obdržených branek.

 

OBSAH BALENÍ

 

- dřevěná hrací deska ve tvaru pravidelného osmiúhelníku s celkovou šířkou 1000 mm

- 1 skleněná kulička

- 4 dřevěná kladívka

- 4 záslepky

 

VOLITELNÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ

 

- pevný stůl z dubového dřeva, vysoký 762 mm