top of page

Sbor

Více než cokoli jiného jsme rodina.

Bůh stojí na počátku života každého z nás. Dal se nám poznat, každému z nás různým způsobem. Bůh nám (i Vám) v Ježíši Kristu odpustil a přijal nás za vlastní jako svoje děti. My Bohu uvěřili a rozhodli se mu vydat svůj život a zvolit ho svým Pánem. On sám nás spojuje dohromady, navzdory různým temperamentům, profesím, původu, názorům - jsme součástí Boží rodiny.

Nedělní shromáždění, kde se sdílíme o životě s Bohem, jsou otevřena veřejnosti a volně přístupná.

Každou neděli od 10h v ulici Na Vysoké II 300/22, Praha 5.

Těšíme se na Vás.

Sborový víkend v Campusu Dobřív, září 2024

sbor malé

Jednota bratrská

Jednota bratrská, celosvětově Unitas Fratrum, je reformovaná církev původem z Čech. Ve světě známá jako Moravští bratři.

 

Na jejím počátku stál Řehoř Krajčí, který v Týnském chrámu v Praze poslouchával kázání Jana Rokycany a zatoužil po životě naplno vydaném Bohu. Spolu s dalšími, kterým srdce zahořelo pro Boha stejným způsobem, dostali možnost jít do Kunvaldu a zde začít žít v těsném společenství jako bratři. Toho využili, a tak se rok 1457 datuje jako počátek Jednoty bratrské.

Jednota bratrská dnes navazuje na svoje předchůdce a touží žít život naplno vydaný Bohu; v pokoře, důvěře a poslušnosti vůči Bohu; v těsném společenství, v otevřenosti a vykazatelnosti mezi sebou navzájem.

Kunvald - dům na sboru.jpeg

Kunvald, dům na sboru,

počátek Jednoty bratrské, 1457

HISTORIE

KNIHTISK A ČESKÝ JAZYK

Jednota bratrská se významně zasadila o rozvoj celé tehdejší společnosti.

Čeští bratři v čele s biskupem Janem Blahoslavem přeložili do češtiny Bibli. A to poprvé z původních jazyků - Hebrejštiny, Aramejštiny a Řečtiny, jako teprve pátá země na světě. Bibli pak tiskli ve svých tiskárnách. Bible kralická byla významná i z jazykového hlediska. Později v době národního obrození se díky ní podařilo zrekonstruovat moderní češtinu a její gramatická pravidla.

ŠKOLY A VZDĚLÁVÁNÍ

Jednota bratrská měla velký vliv na školství. Biskup Jan Amos Komenský položil základy moderní pedagogiky a jeho názory, metody a inovace ve školství jsou používány dodnes. Bratrské školy byly otevřené pro všechny děti bez ohledu na vyznání. Vzdělávány byly i dívky, což bylo v té době neobvyklé.

 

ŠPITÁLY A SLUŽBA LIDEM

Jednota bratrská se angažovala také v praktické pomoci lidem a v lékařství. Bratři zakládali špitály a mezi významné lékaře patřil Jan Černý. Ten vydal „Spis o nemocech morních“. Knihu napsal česky, aby byla dostupná každému. Šlo o odbornou knihu, která nebyla více než 100 let nikým překonána. Další důležitou osobností byl lékař Jan Jesenius. Zaměřil se na anatomii a chirurgii a později se stal rektorem a kancléřem Univerzity Karlovy v Praze. Byl osobním lékařem krále Matyáše a také císaře Rudolfa II. Jako první uskutečnil veřejnou pitvu, a přispěl tak významně k rozvoji anatomie.

800px-old_man_in_an_armchair_possibly_a_portrait_of_jan_amos_comenius_rembrandt_van_rijn_c
Snímek obrazovky 2022-08-28 v 9_edited.jpg

Bible Kralická, 1613,

překlad z původních jazyků,

archa českého jazyka

Jan Amos Komenský,

biskup Jednoty bratrské, učitel

bottom of page