top of page
šafrán

DĚLENÍ VŮNÍ

Vůně se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové vonné složky. Zbytek směsi zastupuje koncentrovaný líh.

- Parfém je nejintenzivnější vůně.

  Podíl vonných látek je 15 – 40 %.

- EDP neboli Eau de Parfum, česky parfémová voda.

  Podíl vonných látek je 12 – 15 %.

- EDT neboli Eau de Toilette, česky toaletní voda.

  Podíl vonných látek je 6 – 12 %.

- EDC neboli Eau de Cologne, česky kolínská voda.

  Podíl vonných látek je 4 – 6 %.

- EDS neboli Eau de Solide / Sport. 

  Podíl vonných látek je okolo 1 %.

SLOŽENÍ VŮNÍ

Vůně je směs různých látek s rozdílnou prchavostí.

- HLAVA - 1. fáze

  Rychle prchavé látky cítíme nejdříve a tato vůně rychle odezní.
- SRDCE - 2. fáze

  Středně prchavé látky tvoří buket, charakter vůně - rozvine se

  za několik minut.
- ZÁKLAD - 3. fáze

  Pomalu prchavé látky působí nejdéle, po několik hodin.

Kvalitní parfémy se sestavují tak, aby byl ve všech fázích rozvíjení vůně zajištěn harmonický a stálý průběh.

SLOŽKY VŮNÍ

 J  K  L   N  O  P      Y  Z

C
A
B
E
D
F
G
H
J
K
L
M
O
P
S
T
Y
Z
N
V

A

Ambra

Po dlouhou dobu měla ambra přízvisko "černé mořské zlato". Voskovitá, lepkavá hmota se vyskytovala v tropických oceánech. Tyto na hladině se vznášející útvary byly nestrávené zbytky potravy vyvržené z velrybího žaludku a představovaly jeden z nejlepších stabilizátorů používaných pro parfémy. V dnešní době se ambra vyrábí synteticky v laboratořích voňavkářského průmyslu.

Agarové dřevo

Známý pod různými jmény (Oudh, Jinko, Aloewood, Calambac atd.) vyskytuje se tento velký strom z jihovýchodní Asie také v Íránu, Indii a na Filipínských ostrovech. Jen pokud rostlina dosáhne určitého věku a je napadena speciální houbou, kmen a kořeny začnou vylučovat aromatickou pryskyřičnou látku, která způsobuje i tmavnutí dřeva. Jedná se o hnědou viskózní tekutinu s úžasnou vůní, v západních zemích málo známou. Vyniká velice zvláštním tónem, okouzlujícím, nenapodobitelným, který bychom mohli označit jako jantarový, dřevitý, hluboký. 

Abelmošusové semeno

Olej je lisován ze semen abelmošusového keře. Vzhledem k tomu, že svou vůní připomíná ambru, je často používán jako její náhražka.

Andělika

Olej z kořene anděliky, která se pěstuje ve Francii, Belgii a Německu. Voní pižmově a peprně s kořeněným zeleným nádechem.

Anýz

Éterický olej se získává z plodů a listoví malého, věčně zeleného aromatického anýzového keře.

Afrikán

Afrikán má zpeřené listy a zlaté květy na vrcholku stonku. Poskytuje silně aromatický výtažek s kořeněnými bylinnými tóny.

B

 

Benzoin

Balzámová pryskyřice z tropického styraxového stromu používaná jako stabilizátor vyznačující se kakaovitou sladkostí. Benzoin pochází z Thajska, Vietnamu a Laosu.

Bergamotka 

Pronikavě vonící silice získaná lisováním z dozrávajícího nepoživatelného plodu velikosti velkého pomeranče a tvaru citronu. Tento keř roste téměř výhradně v jižní části italské Kalábrie. Svěží citrusová vůně bergamotky je důležitou složkou řady jemných parfémů. Je rovněž považována za vynikající stabilizátor.

Bulharská růže 

Květina pěstovaná v bulharském Údolí růží na úpatí vysokých horských štítů poskytuje nejjemnější růžovou vůni na světě. K získání jedné libry vonného oleje je zapotřebí přibližně 4000 okvětních lístků růže (jediná kapka tohoto vzácného oleje je schopna z vůně učinit nezapomenutelný vjem).

Bobrovina, bobří pižmo

Původně byla látka získávána z perineálních žláz kanadského bobra. Nahořklá silně páchnoucí látka má vynikající stabilizační vlastnosti. V moderním voňavkářském průmyslu se aroma bobřího pižma včetně všech jeho charakteristických rysů připravuje syntetickou cestou.

C

 

Cedrová silice

Získává se destilací z amerického nebo marockého cedru. Často se jí užívá jako základu pro parfém a pánské kolínské vody, vyznačuje se dřevnatým a vytrvalým podtónem.

Citrus

Silice z citronu, bergamotky, limetky, tangeriny a květů pomerančovníku jsou typické svou osvěžující nahořklou vůní. Citrusy vydávají ostrý, čistý odér a lze je přidávat do vonných směsí pro vrchní nótu.

Cibet

Hustá, žlutavá látka s pronikavým zápachem, která se původně získávala z vaku umístěného poblíž pohlavního ústrojí v těle africké cibetky. Dnes dokáže naprosto všechny vnímané nóty spjaté s cibetem nahradit synteticky připravovaná látka.

Cistus

Esence z kořence rostliny podobné sedmikrásce propůjčuje orientálním směsím hřejivost. Obsahuje zelené, fialkovité akcenty.

Citronová tráva

Travina původně rostoucí na Východoindickém souostroví, Madagaskaru a v Brazílii - silice se z ní získává destilací v páře či vodě.

Citronová silice

Silice vylisovaná z kůry téměř dozrálých plodů rostoucích na jednom zvláštním druhu citroníku. Citronová silice je osvěžující, mírně ostrá a používá se jako vrchní nóta v celé řadě parfémů.

Čistý výtažek z kosatce (Orris Absolute)

Čistý výtažek z kosatce (Orris Absolute) se získává z oloupaných, usušených a rozdrcených kořenů kosatce. Je jednou z nejdražších přírodních surovin při přípravě parfémů. Jeho vůně je olejovitá a dřevnatá se sladkými, ovocnými a květinovými podtóny. 

D

 

Dubový mech

Stabilizátor získávaný z vonného lišejníku rostoucího na dubech a dalších stromech v jižní Evropě (území bývalé Jugoslávie), Toskánsku a jižní Francii. Často se používá do těžkých buketů a parfémům dodává zemitou nótu.

Dřevo

Dřevité tóny jsou nezbytnými nástroji každého zkušeného parfumeráře. Zprostředkovávají mu základ kompozice a posilují ostatní elementy v závislosti na jejich čichovém profilu. Jen málo dřevitých tónů slouží jako hlavové nebo srdcové tóny. Vůni dřeva je možné získat ze široké škály různých stromů. Některé z nich nabízí dehtové a felolické vůně. Jiné jsou strohé a připomínají nové tužky, např. cedarové dřevo. Další mohou být krémové, mléčné a hluboce měkké, jako např. santalové dřevo. Ale najdeme také natolik specifické vůně, že mohou určovat celou kompozici. Přestože jsou některé dřevité tóny získávány přirozeným způsobem, jako např. macerací nebo destilací skutečných dřevěných třísek, jsou dnes vyráběny syntetickou cestou. Mezi důvody patří udržitelnost, efektivnost a bezpečnost. 

E

 

Eukalyptovník

Silice z listů eukalyptovníku po sobě zanechává silnou, bylinnou, kafrovou stopu. Původem z Tasmánie, tento strom je nyní hojně pěstován ve Španělsku, Portugalsku a Austrálii.

F

 

Fialka

Vyluhování fialkových silic je obtížné a nesmírně nákladné, protože z jednoho celého akru drobných kvítků pěstovaných v chladném stínu olivovníků a citrusových stromů jižní Francie se získá pouze pár voňavých kapek. Aromatické preparáty umožní, aby se z této krásné vůně těšili všichni.

Fialkový list

Silice z listů fialky, ceněná pro své okurkově zelené a peprně bylinné aroma se stopami fialky a kosatce. Produkcí těchto květů se proslavila italská Parma.

G

 

Galbanum

Kořeny ločidla galbanového, keře pěstovaného v Sýrii a Turecku, obsahující klejopryskyřici žlutavě hnědého zabarvení. Dává příjemnou aromatickou, po listech a zeleni vonící, jemnou balzámovitou prchavou silici.

Gardénie

Bílý květ s těžkou a silnou sladkou vůní.

H

 

Heřmánek

Heřmánkový výtažek se získává z medově vonící rostliny, heřmánku. Voní čistě a jemně.

Hřebíček

Hřebíčková silice a čistý výtažek jsou získávány ze sušených květinových poupat štíhlého tropického stromu, hřebíčkovníku, rostoucího v Moluccasu. Pěstování hřebíčkovníku má tradici alespoň dvou tisíc let. Tvůrce vůně používá esence z hřebíčkových poupat kvůli sladce kořeněné nótě, kterou vůním tato surovina dodává. 

Hyacint

Modře, bíle, růžově či nafialově kvetoucí cibulovina divoce rostoucí v olivových hájích v okolí Grasse. Květ hyacintu kolem sebe šíří jemnou vůni, jakmile se na stonku rozvine první kvítek. Po zředění nabývá hyacintová silice hladkou, sladkou, ale přitom silnou vůni.

J

Jantar

Původ najdeme ve smrku - je jednou z nejstarších fosilních pryskyřic (nezaměňovat s ambrou). Po zpracování je výsledkem lepkavá, medovitá hmota, jejíž kouřový, smolový odér je ideální pro "kožnaté základy". Je-li výrazu použito k popisu, označuje vůně, jež jsou dramatické, teplé a pudrové.

Jasmín

Něžné, bílé květy, z nichž se získává jeden z nejdůležitějších éterických olejů. I to nejmenší množství tohoto silně vonícího oleje dodá jemným vůním hladkost a energii, vlastnosti, jež jsou pro ně navýsost významné. Jedna libra jasmínového výtažku stojí - v závislosti na trhu - několik tisíc dolarů. Jasmín se pěstuje ve Francii a existuje ho na 200 druhů, jeho skutečnou kolébkou jsou Egypt, Alžírsko a Itálie. Jasmínové květy se sbírají ručně a před svítáním, jinak totiž ztratí až 20 % své vůně. K výrobě 2 liber oleje je zapotřebí 12 000 liber těchto půvabných bělostných kvítků.

Jalovec

Výtažek je produktem plodu stále zeleného jalovcového keře nebo stromu. Voní příjemně a aromaticky.

K

 

Kardamon

Vonná silice se získává z kardamonu destilací. Kardamon je rostlina podobná zázvoru, zanechává po sobě pronikavou květinovou stopu. Po šafránu je kardamon nejdražším kořením.

Karafiát

Tato květina vydává kořeněné, smyslné aroma.

Kasiová silice

Získává se z listů stále zeleného keře, vysoce ceněného právě pro jeho pronikavý skořicový odér. Tato silice je rovněž užívána v nápojích na bázi koly.

 

Koriandr

Silice z byliny nazývané koriandr, patřící do téže čeledi jako petržel, je ceněna pro svou kořeněnou aromatičnost.

Kosatec

Kosatec je speciální květina. Není běžná v kyticích nebo aranžování. Je velmi křehká. To je možná důvod, proč ji mnoho lidí ani nezná. Ale jakmile jednou spatříte kosatec, zamilujete si ho. Rhizomy (běžně nazývané kořeny) German Iris (kosatce německého) a Sweet Iris (sladkého kosatce) jsou sklízeny jako kořeny orris (tento termín je používán pro Iridis Rhizoma) a jsou využívány v parfémech a lékařství. Dříve byly využívány daleko více než dnes. K výrobě orris kořene jsou sklízeny kosatcové rhizomy, perfektně vyčištěné, nařezané, usušené se nechávají zestárnout 3 - 5 let. Vůně je údajně podobná fialkám. Jedině dlouho sušený rhizom získá aroma. Staré rhizomy jsou destilovány v páře, díky čemuž vznikne hustá olejová hmota, známá v parfémovém průmyslu jako “kosatcové máslo”. Olej z kosatce je jedním z “nejsilnějších” a neztrácí během let na kvalitě. Nejlepší způsob, jak si ho uchovat je v alkoholu. Jeho aroma je mystické, ospalé, elegantní, měkké a trošku chladné. 

Klejopryskyřice

Pryskyřice nebo balzámy vytékající z rostlin. Vydávají sladký a vytrvalý odér a často se užívají jako fixační stabilizátory.

Kadidlo

Připravuje se z klejopryskyřice, při pálení vydává kořeněné aroma.

Kůže

Sladký živočišný odér připomínající dým má také své místo ve výběru tvůrce parfémů. Je hřejivý a vytrvalý.

Konvalinka

Odér velice vonných zvonečkových bílých kvítků již odpradávna okouzluje tvůrce vůní mnoha zemí. Jedinečné aroma je pronikavé a dřevnaté, nicméně sladké.

L

 

Ladánum

Ladánum je měkký, tmavý, hořce vonící přírodní balzám získávaný z keře devaterníku (angl. rock-rose). Parfému dodává kožnatou nótu.

Levandule

Dlouho rostoucí stále zelená rostlina se světle fialovým květenstvím, jejímž rodným krajem jsou země kolem Středozemního moře. Vrcholky květenství a stopky jsou destilovány v páře, čímž se z nich získá světle a sladce vonící silice. Nejvíce užívané levandule pochází z jižní Francie.

Liči

Výtažek poskytovaný semeny šupinatého, do tvrdé slupky ukrytého, oválného plodu stromu stejného jména původem z Číny se vyznačuje sladkým, ovocným charakterem.

Lesní vůně

Esence připomínající aroma čerstvě nařezaného dřeva a kořenů sušených na slunci. Tvůrce parfému dociluje dřevnatého účinku pomocí takových přísad, jakými jsou santalové dřevo a vetiver.

M

 

Magnólie

Sladce a velice silně vonící květy jsou při poskytování svého vonného výtažku značně skoupé. Parfumeři si tuto esenci tedy často připravují smícháním růže, jasmínu, nerolové silice a ylang-ylangu s aromatickými preparáty.

Mandarinka

Silice z mandarinkové kůry. Výrazný a sladce vonící výtažek se velice často používá do kolínských vod.

Mango

Aromatická, jemná, ovocná a pižmová vůně čerstvého plodu je tvůrci parfémů napodobována.

Mimóza

Zelený květinový výtažek získávaný z květů a stonků stromkovité mimózy. Voní hladce a sladce.

Máta

Povzbuzující, osvěžující rostlinná silice je vyluhováním získávána ze stonku a aromatického olistění plazivé máty. Obsahuje mentol.

Mech

Odér připomíná aromatické lišejníky a mechovité porosty původně rostoucí na dubu a dalších stromech a navozuje atmosféru hlubokých lesů. Přestože celkový odér mechů lze jednotlivě definovat, každá silice se vyznačuje svou vlastní specifickou vůní.

Myrta (Myrtha)

Jedna z nejstarších vonných přísad na světě - byla užívána již roku 2000 př.n.l. Je to žlutohnědá aromatická klejopryskyřice, která se získává ze stromu čechřice vonné, rostoucího ve východní Africe a Arábii.

Muškátový oříšek

Semeno obsažené v plodu macizně vonné (muškátovník pravý) rostoucí v řadě tropických regionů. Výjimečně příjemná, kořeněná vůně je často používána do pánských parfémů.

Májová růže

Silný růžový bohatý čistý výtažek z této růže, která se pěstuje hlavně v Maroku, je velice důležitou surovinou pro výrobu parfémů. Bohatá, vytrvalá vůně májové růže zaobluje a zdůrazňuje celou řadu vonných kompozic.

Mařinka vonná

Silně aromatická silice se získává ze sladce vonící byliny původem ze střední Evropy.

N

 

Nerolová silice

Destilát připravovaný z pomerančových květů hořkého pomerančovníku. Nerolová silice je lehká a vonné směsi dodává sladký a prchavý nádech.

Narcis

Velice vonný žlutý a bílý květ vydávající intenzivní kořeněný, zemitý a slámově sladký odér. Malá množství se často používají k zaoblení květinových vonných kompozic. Pochází z Persie, odkud byla tato květina po trase "Hedvábné cesty" přenesena v osmém století do Číny.

O

 

Otočník

Esence se získává vyluhováním z keře otočníku peruánského s drobnými shluky jasně červených či bílých kvítků. Vůně je květinová s mandlovým nádechem.

Oliban

Klejopryskyřice ze stromu rostoucího v Arábii a jižní Africe. Používá se nejčastěji v orientálních směsích a je známa zejména svými výjimečnými fixačními vlastnostmi. Její odér je kořeněný a balzámovitý, podobá se kadidlu.

Osmanthus

Připravuje se z květů stromu osmanthus, který roste v Japonsku, Číně a v jihovýchodní Asii. Má květinovou vůni s nádechem švestky a hroznového vína.

P

Pelargónie

Pěstuje se na jihu Francie, ve Španělsku, Rusku, severní Africe a Egyptě. Silice z listů a stonků pelargónií je jednou z nejvýznamnějších silic používaných do jemných parfémů. Vonným směsím dodává silice z pelargónie sladce růžový odér a dobře ladí s růží či orientálními nótami - vnáší do směsi bohatost a robustnost. Této silice se každoročně vyprodukuje asi 200 000 liber.

Pižmo

Látka s velice silným odérem byla původně získávána z podkožního vaku samce pižmového bezparožnatého jelínka žijícího ve Střední Asii. Díky pověsti, že pižmo má afrodisiakální účinky, se používá v celé řadě výrobků. V parfumerii zaobluje vůni tím, že ji dodává měkké, smyslné a pronikavé tóny - často je rovněž připravováno syntetickou cestou.

Pomerančový květ

Klasická vůně pomerančového květu byla objevena v Číně arabskými obchodníky a byla považována za symbol plodnosti v manželství. Keř roste ve slunečných klimatech Floridy, Kalifornie, Sicílie a Španělska a výtažek z něžných květů se vyznačuje zvláště plnou lahodnou nótou.

Pomerančová silice Je lisována z kůry hořkých i sladkých pomerančů.

Pomeranč

Olej ze sladkého pomeranče, vyrobený tlačením vonné kůry zastudena se skládá především z d-limonene, složky, která dává citrusům jejich poznatelné čerstvé a sladké aroma. Olej má lahodnou, sladkou, ovocnou, čerstvou a kyselou vůni, která z něj činí jednu z nejvíce využívaných voňavých ingrediencí v parfémářském průmyslu, především v květinových vůních a vůnich typu kolínské. 

Existuje mnoho různých variant pomeranče, jediný rozdíl mezi nimi je, že pomerančové květy jsou vytláčeny za použití prchavých rozpouštědel, zatímco neroli je destilován v páře. Neroli má úžasnou a opojně občerstvující, přesto však kořeněnou a květinovou vůni, což z něj činí úžasný doplněk mnoha květinových kompozic, kolínských vod a různých přípravků pro péči o pleť. Dalším derivátem hořkého pomeranče je olej z hořkého pomeranče, který má výrazné citrusové aroma připomínající něco mezi sladkým pomerančem a hořkým grepem. Listy hořkého pomeranče, stejně tak jako květinová poupata, jsou destilována v páře, kde se produkuje “petitgrain”, tzn. esenciální olej, který má dřevitou pomerančovou vůni. 

Pačuli

Silice se získává z listů pěstovaných v Indii, Malajsii na Sumatře a v Jižní Americe. Pačuli je skvělým stabilizátorem a parfémovým směsím dodává exotickou nótu - často je důležitou složkou orientálních směsí. V posledních letech se pačuli stalo vůní samo o sobě. Obvykle se používá v kombinaci s vetiverem. V nezpracovaném stavu vydává květ pačuli odér připomínající vlhké dřevo a rezavé železo. Éterický olej má tmavě oranžovou barvu a voní sladce, bylinně, kořeněně a po balzámu ze dřeva.

Pepř

Silice je destilovaná z červených bobulí východoindického tropického popínavého keře s aromatickými listy. Vůně je ostrá a kořeněná.

Petitgrain

Silice destilovaná z listů a proutků hořkého pomerančovníku propůjčuje kolínským a toaletním vodám vyzrálou nótu. Často se jí užívá v kombinaci s citronem a pomerančem. Přestože roste v západoindickém souostroví a v Paraguayi, nejlepší surovina se pěstuje v jižní Francii.

Pryskyřice

Klejopryskyřice. Klejopryskyřičné výrobky ze stromů a rostlin často užívané jako stabilizátory.

R

 

Růže

“Rose absolute”  je esenciální olej, vytláčený v páře (nebo rozpouštěný) z růžových květů (nejvíce se využívá Rosa damascene a Rosa centifolia). Tento olej je využívám v parfumerářství a péči o pleť už po staletí. 

S

 

Santalové dřevo

Silice se destiluje z rozdrceného kmene a kořenů malého stromu pěstovaného v Indii a Austrálii. V Indii jsou tyto stromy chráněny státem a je zakázáno je kácet - ať již na soukromých pozemcích či pozemcích náležejících církvi - dříve, než strom dosáhne věku 30 let. Již kolem roku 500 př.n.l. bylo santalové dřevo užíváno při náboženských rituálech, a stále je ještě součástí těchto ceremoniálů v Indii a Číně. Santálové dřevo v sobě skrývá dřevnatou, balzámovitou nótu a velkou hodnotu má coby stabilizátor.

Sturač benzoový (Benjamin)

Aromatická křovina vydává kořennou vůni a získávají se z ní tři vonné oleje: z plodů je to olej s ostrou kafrovou vůní, listy vůní připomínají levanduli a kůra a proutky poskytují olej vonící po libavce (angl. wintergreen).

Skořice

Skořicová silice se derivuje z vysoce aromatické kůry a listů vavřínovitého keře. Představuje jednu z nejstarších přísad užívanou v parfémech a je typická svou jedinečnou příjemnou vůní.

Silice z růžového dřeva

Vydatná silice ze stromu rostoucího v Jižní Americe se používá v aromatických směsích, především pak v růžových kompozicích. Ze silice z růžového dřeva se izoluje výtažek připomínající levanduli, jenž se vyskytuje i u mnoha jiných rostlin.

Šalvěj

Svěží, kořeněná vůně získaná ze stále zelené šalvěje se zelenými listy a v létě kvetoucí fialovomodrými kvítky.

Šeřík

Vzhledem k tomu, že výtažek z rostlinných částí šeříku či jeho květů neodpovídá přesně jeho známému aroma, tvůrci parfémů si tuto typickou vůni připravují sami smíšením jasmínu, ylang-ylangu, nerolové silice a vanilky.

T

 

Taragon

Nazelenalé květy a úzké listy keříku taragon poskytují hořkosladkou peprnou esenci s anýzovými podtóny.

Tiara

Silně vonící bílý květ je domovem na Tahiti a je příbuzný gardénie. Jeho vůně je sladká, svěží a pronikavá s lehce zelenou nótou.

Tabák

Suché a mechově-balzámovité nuance používané v pánských vůních připomínají sušený zpracovaný tabák. Výrobci vůní používají výtažek z pravého tabáku, ale mohou jej nahradit i nótami aroma chemického původu.

Tonkové semeno

Semena jihoamerického stromu silovoně obecného se namáčejí do rumu a poté suší. V průběhu tohoto procesu se na jejich povrchu usadí bílé krystalky, po jejich zpracování je získán čistý výtažek. Voní teple, sladce, po vanilce.

Tuberóza

Člen čeledě liliovitých - květ tuberózy má vůni, jež je pro tuto čeleď atypická. Když se přidá do vonné směsi, obohacuje ji a dodává jí hloubku. Silice se obvykle získává cestou napouštění vonnou esencí. Patří k nejdražším éterickým olejům a vyzdvihne nóty gardénie, narcisu a hyacintu.

V

Vanilka

Plod nebo semena pnoucí se rostliny pocházející z Madagaskaru poskytují esenci, která celé řadě sladce květinových nebo jantarových bází dodává plnost a hloubku. Vytrvalost vůně vanilky je vynikající.

Verbena

Párou se destiluje z listů verbeny. Cenný produkt, nažloutlá tekutina, má povzbuzující, kořeněnou, svěží vůni a používá se ke zdůraznění a zvýraznění vonných směsí.

Vetiver

Tráva s těžkými vláknitými kořeny rostoucí v teplých klimatických podmínkách Haiti, ostrovu Réunion a v Indii - destilací se z ní získává hustý olej. Odér připomíná vůni vlhké půdy a kořenů se silným dřevnatým podtónem - vetiver, jež je skvělým stabilizátorem, propůjčuje vonným směsím suchý temperamentní tón.

Y

 

Ylang-Ylang

Doslova se překládá jako "květy květů". Vyskytuje se na Madagaskaru a na Filipínách, roste velmi rychle a dosahuje vysokého vzrůstu. Květy jsou zelenožluté s červeným středem a rostou ve shlucích po třech až čtyřech. Silice získávaná z květů je silná, sladká a poněkud balzámovitá a orientálním typům parfémů dodává onen "první dojem". Ylang-Ylang změkčuje a zaobluje silné nóty ve vonné kompozici a dobře ladí s jasmínem a fialkou. Destilace jedné várky trvá 24 hodin.

Z

 

Zázvor

Dřevnatá, teplá, kořeněná vůně získávaná ze zázvorovníku.

Zimolez

Známá popínavá rostlina s drobnými, silně vonícími květy. Zimolezová esence se většinou může reprodukovat složením z několika různých květinových vůní přírodního původu nebo z aromatických preparátů.

R
bottom of page