Gruzie
- Eliška Votrubcová
- Oct 23, 2016
- 1 min read
Updated: May 3, 2021
Co se skrývá za poklady v nenápadné zemi za Kavkazem, jací jsou opravdoví Gruzínci, proč se zde vyplatí kladný vztah ke zvířatům a jaké osobnosti dala světu Gruzie? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvěděli posluchači na přednášce T4M věnované právě Gruzii. Hrdý národ sousedící s Ruskem a Tureckem se může pyšnit bohatou historií sahající až k řeckým mýtům, starodávnými skalními kláštery, výborným vínem a hlavně krásnou a neporušenou přírodou.
Do nejkrásnější horské vesnice Omala se dá například dostat jen 4 měsíce v roce. Omalo je hlavní vesnice v historické oblasti Tušetie na severovýchodě Gruzie, nacházející se na severním svahu Velkého Kavkazu poblíž hranic s Ruskem v nadmořské výšce dosahující 2000 m. V roce 2002 byla obývaná 58 lidmi. Administrativně spadá do okresu Achmeta v kraji Kachetie. Vzhledem k vysokohorské a odlehlé poloze je vesnice po většinu roku nepřístupná, jedinou dopravní spojnicí je horská silnice z Pšaveli přes průsmyk Abano.
V Horním Omalu se nalézají věže středověké pevnosti Keselo. Ta byla postavena během mongolského vpádu do Gruzie v 30. letech 13. století a původně ji tvořilo 13 věží, do kterých se obyvatelé uchylovali v době nebezpečí. Později byla používaná na obranu proti nájezdníkům z Dagestánu a Čečenska. Od 19. století věže chátraly a na konci druhé světové války byla většina zničena Rudou armádou.
Od roku 2003 se věže v původním stylu rekonstruují, za tím účelem byla založena nadace Keselo Foundation. Obnoveno bylo 5 věží, a to také v rámci české pomoci.
Gruzie ale není atraktivní jen pro milovníky vysokohorské turistiky. Díky přístupu k Černému moři, příjemnému teplému podnebí a pohostinnosti místních obyvatel nabízí strávení krásné a pohodové dovolené pro všechny milovníky cestování.
Comments