Putování po Bulharských horách

Na T4M proběhlo povídání o výpravě do bulharských pohoří

Rila

to jsou skalnaté hřebeny a ostré štíty, pod kterými se rozkládají desítky jezer a vodopádů, ale i rozlehlé a liduprázdné planiny se stády pasoucích se koní. Východ slunce nad Urdinými jezery, zážitek který stojí za noční vstávání a při kterém nevnímáš lezavou zimu a jinovatku všude okolo. Pohoří se nachází v jihozápadní části Bulharska na rozhraní oblastí Kjustendil, které je součástí Rilsko-rodopského masívu. Jeho nejvyšším vrcholem je Musala.

Pirin

je nejmohutnější bulharské pohoří. Leží jižně od Sofie a také jižně od jiného velkého pohoří Rila. Nejvyšší hora Pirinu Vichren (2914 m) je jen o 11 metrů nižší než nejvyšší hora Bulharska Musala (ta patří do pohoří Rila). Pirin je mezi českými cestovateli velmi oblíben kvůli vysokohorským túrám, které se tu dají podnikat v hezké přírodě mezi jezery. Celé pohoří lze za dva dny přejít od severu k jihu nebo od západu k východu, ale dají se naplánovat i delší pochody. Značených turistických cest je relativně hodně.

Vítaným zpestřením byla po týdnu v horách návštěva Rilského monastýru. Byl založen v 10. století poustevníkem sv. Ivanem Rilským, který byl později ortodoxní církví prohlášen za svatého. Jeho asketický příbytek a hrobka se staly posvátným místem, na kterém byl později postaven klášter, který hrál důležitou duchovní a společenskou roli ve středověkém Bulharsku. Začátkem 19. století komplex vyhořel a v letech 1834-62 byl přestavěn. Je příkladem tzv. bulharské renesance v 18. a 19. století a symbolem uvědomění si slovanské kulturní identity po letech okupace.

A ubytováni jsme byli přímo v něm.

Hory byly krásné, zážitků mnoho, nejvíce určitě dojmů z života balkánské exotické země.

Neváhejte nás navštívit kteroukoliv neděli osobně a zapojit se do našich zajímavých programů.

Více v kalendáři T4M.

KONZERVA_logo_gray.png
  • Sledujte nás na Facebooku
  • Sledujte nás na Youtube

Zakladatelem Komunitního centra je Sbor Jednoty bratrské v Praze.

Navazujeme na tradici i hodnoty našich předchůdců (J. A. Komenského, Jana Blahoslava a dalších), kteří obdobně sloužili ve své době svým součastníkům, využívajíce k tomu nejmodernějši technologie a poznatky tehdejši doby. Naše služby a základnu sborového domu i se zahradou nabízíme také různým skupinám, pro které rádi uspořádáme semináře, teambuildingové akce a kreativní dílny přímo na základě jejich konkrétních potřeb.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now